منو

چهارشنبه, 14 خرداد 1399 - Wed 06 03 2020

A+ A A-

گفتگو با مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 604

مدير حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان:
وحدت حوزه و دانشگاه زمینه ساز سعادت جامعه است
«حجت الاسلام و المسلمين عبادي زاده» گفت: وحدت توحیدی حوزه و دانشگاه، موجب خیر و سعادت جامعه است.
«حجت الاسلام و المسلمين محمد عبادي زاده» در گفت و گو با خبرنگار حوزه علمیه خواهران هرمزگان، ضمن گرامیداشت هفته وحدت حوزه و دانشگاه، بیان داشت: وحدت حوزه و دانشگاه از دیر زمان مورد توجه اندیشمندان و صاحبنظران بوده است.
وی با بیان نقش بسیار موثر دو نهاد علمی حوزه و دانشگاه در شکل گیری آینده علم و دانش کشور، گفت: به فرمایش امام راحل(ره)، حوزه و دانشگاه این دو بال علم، با رشد و ترقی آن ها، جامعه نیز به رشد خواهد رسید.
وی با اشاره به نامگذاری این هفته به وحدت حوزه و دانشگاه و اهمیت آن، گفت: متاسفانه حوزه و دانشگاه، در مقاطعی از تاریخ کشور با تفکیک علوم دینی و علوم جدید نگاه خوبی نسبت به هم نداشته اند که اکنون با عنایت و توجه به نگاه وحدتی که رهبر انقلاب(مد ظله العالی) و امام خمینی رحمه الله علیه به مسئله وحدت حوزه و دانشگاه داشته اند بخش زیادی از مشکلات فراروی جامعه ما در عرصه های تعلیم و تربیت مرتفع می شود.
مدير حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان با اشاره به اینکه به طور معمول، نگاه به وحدت حوزه و دانشگاه، نگاه سطحی و روبنایی است، بیان کرد: برگزاری همایش های مشترک بین حوزه و دانشگاه، جلسات مشترک و غیره به تنهایی موجب ایجاد وحدت و همدلی حوزه و دانشگاه نخواهد شد بلکه ابتدا باید شاخص و تعریفی از وحدت حوزه و دانشگاه داشت.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده اولین شاخصه وحدت حوزه و دانشگاه را در هدف دانست و افزود: هرگاه این دو نهاد علمی مسیر خود را به یک هدف برنامه ریزی کردند این وحدت واقعی بین حوزه و دانشگاه محقق می‌شود.
 وی دومین شاخصه وحدت در حوزه‌ ی تعامل و انتقال ارزش‌های علمی بین حوزه و دانشگاه عنوان کرد و گفت: علوم تجربی و علوم دینی دانشگاه و حوزه باید با تعامل و ارتباط با هم، در یک مسیر مشخص مساله سازی و جهت دهی شوند.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر علوم تجربی با نگاه توحیدی خوانده شود این نگاه توحیدی در انتقال ارزش های حوزه و دانشگاه به یکدیگر موثر خواهد بود.
وی نوع دیگر وحدت را وحدت در ارزش‌ها و فضیلت‌ها عنوان کرد و خاطر نشان شد: در این وحدت، ارزش‌های مورد پذیرش دانشگاه با ارزش های مورد قبول حوزه در یک مسیر یعنی وحدت توحیدی قرار می گیرند.
استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: با وحدت توحیدی حوزه و دانشگاه، مسیر آنها به سمت خیر و سعادت جامعه و تامین و خوشبختی و رساندن جامعه به توحید خواهد شد که با توجه به این هدف گذاری ها باید برای وحدت حوزه و دانشگاه برنامه ریزی کرد.
وی با تاکید بر اینکه باید اساتید دانشگاه در بخش آموزش و پژوهش و در بحث‌های روشمند کردن حوزه های تحقیق و حوزه نیز در بحث محتوا و ارائه آن به دانشگاه ها هم افزایی کنند، عنوان کرد: حوزه ها در فضای بومی و دینی با متفکران دانشگاهی و دینی به نقد و بررسی و اصلاح علوم انسانی وارداتی از غرب بپردازند و متناسب با مبانی و حوزه علوم دینی اسلامی، آن را به سمت اهداف اسلامی راهنمایی و هدایت کنند و دانشگاه نیز در حوزه های مختلف که حوزه نیازمند ارائه جدید ترین آموزه های دنیای معاصر است به حوزه ها کمک کنند.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده افزود: این تعامل بین حوزه و دانشگاه در کنار فعالیتهایی همچون برگزاری کرسی های آزاد اندیشی، همایش ها، نشست های مشترک در حوزه نقد و نظر و ارتباطات، عالمانه تر است.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان گفت: برای تحقق وحدت حوزه و دانشگاه باید نگاه اعتماد سازی به دور از نگاه تحجرگرایی و سنت‌گرایی علیه حوزه ها و نگاه تکفیری علیه دانشگاه ها، ایجاد شود.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی زاده عدم شناخت را یکی از اساسی‌ترین مشکلات فراروی وحدت این دو نهاد علمی و دینی دانست و بیان داشت: حوزه‌ها و دانشگاه ها شناخت کافی از یکدیگر ندارند و مهمترین کار در این مسیر شناساندن این دو نهاد علمی به همدیگر است.
 وی در پایان خاطر نشان شد: برای رسیدن به یک هدف و مسیر با نگاه توسعه و تکامل حوزه علم و دانش و رساندن حوزه و دانشگاه به قله های رفیع، نیازمند تلاش بیشتر است.

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید