منو

چهارشنبه, 13 اسفند 1399 - Wed 03 03 2021

A+ A A-

بیانیه مدیر حوزه های علمیه به مناسبت هفته پژوهش

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 221

 

 

(1ن و َالْقَلَمِ وَ مَا يَسْطُرُونَ (قلم

 

    پژوهش همزادِ تحصیل در حوزه­ های علمیه بوده و سابقه­ای فراتر از هزارسال دارد. نامگذاری يك هفته در سال، به نام «هفتۀ پژوهش» نشان از ارجمندی اين مقوله و نقش بی­‌بدیل و اثرگذارِ آن در همه عرصه‌هاي علوم و معارف است.

    پاسداشتِ هفتۀ پژوهش، یادآور تلاش عالمانی است که بدون کمترین توقع و چشم‌داشتی، از دیرباز در مسیر تولید علوم دینی و گسترش اندیشه­های ناب مکتب اهل بیت علیهم السلام ، مصمم و مؤمنانه گام­های مؤثر و موزون برداشته و با نجوای ناب «سبْحَانَك لاعِلْمَ لَنَا إِلاَّ مَا عَلَّمْتَنَا إِنَّكَ أَنتَ الْعَلِيمُ الْحَكِيمُ» خالصانه همگان را جرعه نوش زمزم معارف وحیانی ساخته‌ وبه بنای مستحکم تمدن اسلامی پرداخته اند

    فرارسيدن اين ایام فرصتي است مغتنم که با رویکردی جهادی به نهادینه‌سازی فرهنگ پژوهش پرداخته و برای تحققِ سیاست­ها و مقاصد پژوهشی به تولید علم بیندیشیم. همچنین،  ناظر به پرسش سال حوزه­های علمیه با عنوانِ «نقش و رسالت حوزویان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و سند الگوی اسلامی‌ایرانی پیشرفت» و شعار محوری هفته پژوهش با نامِ «پژوهش وتمدن نوین اسلامی» گام­ برداریم.

    رهبرمعظم انقلاب «گفتمان علمی» را گفتمان مسلط و غالب جامعه دانسته و برپایه­ روایت شریفه «اَلعِلمُ سُلطانٌ» علم را به مثابۀ ابزار اساسی قدرت کشور بر‌شمرده و آغاز توصیه خود در بیانیه گام دوم را، برای دست­یابی به تمدِن نوین اسلامی، بر مدار علم و پژوهش قرار داده است. بر این اساس، مهم‌ترین رسالت حورزویان در عصر حاضر، تولید علوم اسلامی‌انسانی برای اقتداربخشی به جبهه حق و فراهم­سازی نرم‌افزارهای علمی لازم برای تحقق تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

     بحمد لله در سال­های اخیر، با تکیه بر تراث گران­بهای قرآن و سنت، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پژوهشی، برای پاسخگویی به منویات امامین انقلاب و مراجع عظام تقلید به انجام رسیده است. متولیان امر پژوهش درحوزه­های علمیه، گام­های ارزنده‌ای را برای تولید دانش دینی و تعالی و توسعۀ فعالیت­های پژوهشی در حوزه  برداشته‌اند؛ و نتایج آن در آینده‌ای نه چندان دور ظاهر خواهد شد.

    اینجانب  فرارسیدن هفتۀ پژوهش را به همه مدیران، برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران امر پژوهش تبریک گفته و از خداوند منان برای ایشان توفیق و سربلندی توأم با سعادت و حسن عاقبت را آرزومندم.

    مركز مديريت حوزه­هاي علميه، به لطف حضرت حق و در پناه حلقۀ اتصال عالمیان، همه‌ی توش و توان خود را مصروف خواهد داشت که استوارتر از پيش، گام­های تحولی وتمدن‌ساز را بردارد. امید که در آينده‌اي نزدیک، اين مجاهدت­ها با توليد علوم اسلامی‌انسانی و تأمین نرم‌افزارهای مناسب به ثمر بنشیند و تمدن نوین اسلامی به سرانجام مطلوب خود رسیده و مایۀ اقتدار امّت اسلامی شود. إن شاء الله.

 

      علیرضا اعرافی

 

 منبع: سایت معاونت پژوهشی حوزه های علمیه

 

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید