منو

شنبه, 09 اسفند 1399 - Fri 02 26 2021

A+ A A-

نشست مجازی هفته ی کتاب خوانی با حضور سرپرست حوزه علمیه خواهران هرمزگان

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 215

نشست مجازی هفته ی کتاب و کتاب خوانی با محوریت هر طلبه یک بسته پژوهشی با حضور سرپرست حوزه علمیه خواهران هرمزگان در 24 آبان ماه 1399 برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری سرپرست حوزه علمیه خواهران:

 قلم دانشمندان در مسیر حق موجب تمدن سازی می شود. کتابخانه مدرسه علمیه الزهرا (س) بندرعباس در سامانه فراکاوش ثبت کتاب حائز رتبه کشوری شد.

 استاد حوزه گفت: صدای گردش قلم های دانشمندان موجب هدایت و تمدن سازی می شود.

 حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری بیان کرد: واژه کتاب در قرآن کریم حدود 49 بار به کار رفته است که لازمه ی آن وجود نویسنده، ابزار نویسندگی و خواننده است.

 استاد حوزه به امر مهم انصاف در نویسندگی اشاره کرد و تصریح کرد: علاوه بر رعایت عدل و انصاف در نوشتن، ضرورت دارد که نویسنده از نوشتن حق، ابایی نداشته باشد.

 وی با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در آیات و روایات افزود: با توجه به آیه 282 سوره مبارکه بقره «أَنْ يَكْتُبَ كَما عَلَّمَهُ اللَّهُ فَلْيَكْتُبْ ‏ وَ لْيُمْلِلِ‏ الَّذِي عَلَيْهِ الْحَق‏ وَ لْيَتَّقِ اللَّهَ رَبَّه‏» هر نویسنده ای باید در نوشتن، حق آن را ادا  و جانب عدالت را رعایت کند.

 حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری با اشاره به آیه 279 سوره بقره «فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّه» تاکید کرد: خداوند در قرآن کسانی را که با نوشتن مطالب دروغین با صبغه ی دینی ذهن های مردم را منحرف می کنند، مورد سرزنش و مذمت قرار می دهد.

  کارشناس دینی با اشاره به اینکه نویسندگانی که با بیان مطالب ناحق و با هدف کسب درآمد و مال دنیا به نویسندگی روی می آورند، مورد مذمت خدا هستند، خاطرنشان کرد: نوشتن اگر در مسیر حق و مثبت و در جهت رشد و کمال جامعه باشد، امر مقدس و مورد حمایت خداوند است.

 استاد حوزه با استناد به آیه اول سوره قلم « ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ »به اهمیت قلم اشاره کرد و افزود: ابزار قلم به قدری مهم است که خداوند متعال در کنار ذکر خانه خود، خورشید و افلاک نیز از آن نام برده است  که تعلیم و پیشرفت جامعه بشری به واسطه آن است.

حجت الاسلام و المسلمین با اشاره به روایت پیامبر (صلی الله علیه و آله) مبنی بر « ثَلاثُ تَخرُقُ الْحُجُبَ وَ تَنْتَهِی إلَی مَا بَیْنَ یَدَی الله : صَرِیْرُ أَقْلامِ الْعُلَمَاءِ وَ وَطْیُ أَقْدامِ الُمجَاهِدیْنَ وَ صَوْتُ مَغازِلِ الُمحْصَنات» به سه امر مهم در پیشگاه خداوند اشاره کرد و گفت:

صدای قلم دانشمندان صدای بسیار ارزشمندی است که حجاب ها را پاره می کند و موجب هدایت، رفع موانع و حجاب ها و تمدن سازی می شود.

 استاد حوزه با اشاره به اینکه نگارش حلقه اتصال بین دنیا و آخرت معرفی شده است، تصریح کرد: علم، جهاد و کوشش و تلاش سه امر مهم در رفع حجاب ها است که هر کدام دری برای رهیافت جامعه بشری به سوی تمدن اسلامی است.

 حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری با اشاره به نقش اثرگذار توسل به اهل بیت (علیهم السلام) در زمینه ی علم آموزی و رسیدن به مقام و درجات بالا، گفت: توصیه می شود علاوه بر توسل به معصومین (علیهم السلام) از وقت و ظرفیت های کتابخانه های حوزه نهایت استفاده را ببرند و اهل مطالعه باشند.

 وی با اشاره به حمایت و پشتیبانی از کتابداران حوزه علمیه خاطرنشان کرد: کتابدار مدرسه علمیه الزهرا (س) بندرعباس و معاون پژوهش این مدرسه حائز رتبه برتر در زمینه ثبت کتاب شدند، که از آنها تقدیر و قدردانی می شود.

 استاد حوزه در پایان با اشاره به پنج رکن بسته پژوهشی برای هر طلبه گفت: روش مطالعه و آشنایی با فنون آن، نویسندگی، جستجوی منابع، مقاله نویسی و توجه به ساختارآن و روش و اصول پایان نامه نویسی از مهم ترین ارکان بسته پژوهشی برای طلاب است.

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید