منو

جمعه, 11 آذر 1401 - Fri 12 02 2022

A+ A A-

برگزاری کارگاه پژوهشی در صحیفه سجادیه 2

  • دسته: اخبار
  • بازدید: 973

کارگاه پژوهشی در صحیفه سجادیه با حضور مدیر مرکز تخصصی صحیفه سجادیه قم، حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق کفیل و مشارکت مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران استان هرمزگان، موسسه آموزش عالی فاطمه معصومه سلام الله علیها و مدرسه علمیه کوثر بندرلنگه در تاریخ 1400/6/11، در تالار پژوهشی سامانه مدرس برگزار شد.

مدیر مرکز تخصصی صحیفه سجادیه قم:

بهترین مدل برای رشد و هدایت جامعه پیوند با خدا در قالب دعا است

کارشناس دین گفت: نخستین گام برای پژوهش پیرامون صحیفه سجادیه، انس و علاقه به آن است.

به نقل از روابط عمومی حوزه علمیه خواهران هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین کفیل در کارگاه پژوهشی صحیفه سجادیه در سالن اجتماعات موسسه آموزش عالی فاطمه معصومه (س) بندرعباس با حضور اساتید و طلاب بیان کرد: نخستین گام برای پژوهش این است که باید آن موضوع اهمیت داشته باشد و علاقه باشد تا بتوان درباره آن به پژوهش پرداخت و درباره ی هر موضوعی از موضوعات دینی که اهمیت دارد نیز سعی کنید ارتباط برقرار کنید.

مدیر مرکز تخصصی صحیفه سجادیه قم با اشاره به موضوع معنویت و اخلاق در بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری (حفظه الله) ادامه داد: مهم ترین دلیلی که حادثه عاشورا رخ داد افول اخلاق بود به عبارتی جامعه با معنویت و اخلاق فاصله گرفته بود که این فاصله موجب دوری مردم از خدا شد.

حجت الاسلام و المسلمین کفیل، بهترین مدل برای تغییر، رشد و هدایت جامعه پیوند با خدا دانست و اذعان داشت: راه تغییر جامعه پیوند با خدا است که بهترین راهکار پیوند جامعه با خدا نیز دعا کردن است؛ زیرا پایه و اصل تغییر ارتباط و پیوند با خدا است.

کارشناس دین با اشاره به اینکه دعا مغز عبادت است، تصریح کرد: اگر در نظام زندگی، خدا حاکم شود؛ آرامش خواهد آمد و برای تغییر جامعه نیز باید خدا را وارد جامعه کرده و بهترین راه ورود خدا به جامعه استفاده کردن از قالب دعا است.

وی با بیان اینکه امام سجاد (علیه السلام) در بدترین زمان شهر مدینه در طول تاریخ زندگی می‌کردند که توانستند آن را با قالب توحید و دعا تغییر دهند، خاطرنشان کرد: جامعه را باید براساس نیازش تغذیه کرد و صحیفه سجادیه بهترین متن مورد نیاز جامعه است که در نظام تبلیغی نباید از آن غافل شد.

مدیر مرکز تخصصی صحیفه سجادیه قم با اشاره به اینکه در صحیفه سجادیه تنوع دعایی وجود دارد، تشریح کرد: امام سجاد (علیه السلام) در صحیفه سجادیه راه ارتباط با خدا را نشان داده اند که چگونه و چه چیزی از خداوند درخواست کنند به طور مثال دعای هشتم صحیفه سجادیه، چهل و چهار آسیب اخلاقی در آن بررسی شده است.

حجت الاسلام و المسلمین کفیل با استناد به بیانات مقام معظم رهبری (حفظه الله) مبنی بر اینکه « جوانان درخواست دارم با صحیفه سجادیه انس بگیرید» افزود: ما باید متناسب با نیاز جامعه از متن صحیفه پژوهش کرده زیرا صحیفه سجادیه جوابگوی همه ی نیازها و موجب رشد و پیشرفت انسان می شود؛ زیرا همه موضوعات در آن آمده است.

وی به تعبیر مقام معظم رهبری (حفظه الله)؛ صحیفه سجادیه را مقدمه صافی دل دانست و اضافه کرد: گام اول برای پژوهش پیرامون صحیفه سجادیه، انس و علاقه به آن است و سپس شناخت نسبت به موضوع های آن است.

حجت الاسلام و المسلمین کفیل با اشاره به آثار و شرح های تدوین شده صحیفه سجادیه گفت: رِیاضُ السّالِکین فی شَرْحِ صَحیفَةِ سید السّاجدین(ع) ، تألیف سید علی خان حسینی معروف به سید علی خان کبیر، شهود و شناخت آقای ممدوحی، پیام ها و نکته های صحیفه سجادیه آقای علی اصغر رضوانی، شرح آقای انصاریان و پیام ها و نکته های ناب از صحیفه سجادیه با عنوان کتاب زندگی  از شرح‌های صحیفه سجادیه است.

مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید